בקשה לשינוי עילת סגירת תיק חקירה

כאשר תיק חקירה נסגר בעילה שאינה "חוסר אשמה", כלומר – חוסר ראיות או חוסר עניין לציבור – רשאי החשוד לפנות לגורם שסגר את התיק בבקשה לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה, ובכך לגרום למחיקת הרישום המשטרתי.

את הבקשה ניתן להגיש באופן עצמאי, אולם מומלץ להסתייע בעורך דין המתמחה בדין הפלילי על מנת להעלות את סיכויי הבקשה להתקבל. הסיבה לכך, היא שיש הזדמנות אחת לבקש לשנות את העילה והחשוד עשוי "לבזבז" את ההזדמנות בניסיון שסיכויו נמוכים. בקשה זו אינה מוגבלת בזמן והחשוד יכול להגיש אותה בכל עת.

ככל שהבקשה תתקבל, עילת הסגירה תשונה לחוסר אשמה והרישום המשטרתי ימחק. סיבה נוספת לדרישה לשנות את עילת הסגירה לחוסר אשמה, נעוצה בכך שהיא טומנת בחובה אמירה של הרשויות שלא דבק באדם רבב פלילי. במקרים מסויימים, לאמירה זו יש משמעויות רבות.

כיום, רשויות התביעה נוהגות לסגור תיק מחוסר אשמה במקרים בהם הוכח שהחשוד לא ביצע את המעשים המיוחסים לו, או במקרים בהם הסיכוי שהחשוד ביצע את המעשים המיוחסים לו הוא נמוך.

ככל שהבקשה תידחה, ניתן יהיה להגיש ערר על ההחלטה לגוף המתאים.

* המידע בעמוד זה הוא בגדר מידע בלבד ואין לראות בו עצה משפטית. במידת הצורך – מומלץ מאוד לפנות לעורך דין פלילי שמכיר את הדקויות ולא להסתמך על מידע זה כהמלצה משפטית.